About Anthology
of Unspoken
Index

Cyklus strachu
Kortizol vs. Serotonin

Při depresivní epizodě se v mozku děje řada jevů a cyklů, od změn v neurotransmiterálních funkcí, synaptických funkcí až po narušení správné funkce amygdaly a hypothalamu.

Hypothalamus

Je částí mezimozku, jeho činnost spočívá hlavně ve slaďování jednotlivých vnitřních orgánů do komplexní odpovědi. Například připravuje všechny orgánové soustavy na zvýšenou fyzickou nebo psychickou zátěž (ovlivňuje hladinu kortizolu). Mimo jiné řídí pocity hladu, žízně, reguluje tělesnou teplotu, podílí se na kontrole emocí a sexuální aktivitě

Hippocampus

Je součástí velkého mozku. Zpracovává informace z mozkové kůry a z limbického systému a dále je posílá do hypothalamu. Hraje velkou roli při krátkodobém uchovávání informací a při prostorové orientaci. Jeho rytmicky opakovaná vzruchová aktivita je základem složitých integračních dějů – ukládání informací do dlouhodobé paměti.

Amygdala

Dala by se zjednodušeně označit jako centrum strachu. Hraje hlavní roli ve formování a uchování paměťových stop spojených s emočními prožitky s emocionálním zabarvením. Významně ovlivňuje chování při strachu, radosti.

Prefrontální kortex

Součást čelního laloku, tato oblast mozku se podílí na výkonných funkcích, jako je plánování, rozhodování, krátkodobá paměť, výraz osobnosti, moderování sociálního chování a ovládání určitých aspektů řeči a jazyka. Za základní činnost této oblasti mozku je považována orchestrace myšlenek a akcí v souladu s niternými cíli.Další funkce se týká schopností rozlišovat mezi protichůdnými myšlenkami, určovat dobré a špatné, lepší a nejlepší, stejné a odlišné, následky současných činností, práce na stanoveném cíli a sociální „kontrolu“ – schopnost potlačovat nutkání.

Hypofýza

Neboli také podvěsek mozkový, je to hlavní endokrinní žláza regulující uvolňování hormonů z jiných periferních žláz. Mimo jiné, kontroluje množství kortizolu uvolňované nadledvinami. Kortizol (stresový hormon) je nezbytný pro přežití. Udržuje stálý krevní tlak a hladinu cukru v krvi.

Tyto studie mohou pomoci rozšířit povědomí o psychobiologických abnormalitách, které mohou přispívat k depresivní poruše a jak může stres působit jako spouštěč depresivních epizod v oslabených jedincích a snad také pozvednou naše chápání molekulárního fungování mozku a jeho mechanismů a jak na něj působí antidepresiva. Takové znalosti pak pomohou vytvořit lepší strategie a medikace pro léčbu a prevenci náladových poruch.

Dlouhodobý stres a zvýšená hladina kortizolu působí v lidské neurosoustavě zmatek v podobě zvýšené aktivity a neurospojení v amygdale a narušených signálů přenášených skrze hippokampus.

V hippokampu sídlí aktivita HPA osy, takže při jeho oslabení, slábne také schopnost ovládat stresové situace.

Dlouhodobě vysoká hladina kortizolu může také vyústit ve ztrátu synaptických spojení mezi neurony a následného zmenšování prefrontálního kortexu.

Nahoru a dolů

Za normálních okolností bývá hladina kortizolu po ránu lehce zvýšená, během dne pak klesá a jeho hladina zůstává nízká (pokud nenastane nečekaná stresová situace).

U depresivních pacientů bývá hladina kortizolu vyšší po celý den. Některá antidepresiva fungují na bázi potlačování kortizolu, což může mít také nežádoucí účinky, neboť kortizol ovlivňuje reakci imunity na infekční chorobu, schopnost se rozhodovat apod.

Robert Sapolsky, neurovědec a profesor biologie, se již více než třicet let věnuje studiu vlivu stresu na lidské zdraví. V rámci svého výzkumu studoval krysy a paviány v Africké divočině. Jelikož se nám primáti po fyzické a emoční stránce podobají nejvíce, daly by se výsledky výzkumu aplikovat také na člověka.

Paviáni konstantě zvýšenou hladinou kortizolu začali být po nějaké době paranoidní, neschopni rozlišit přímé nebezpečí od mírně nepříjemné situace. Byli náchylní k hádkám. např. o ovoce ačkoliv stáli hned u stromu, jež byl takovým ovocem obtěžkán.

„Primáti jsou chytří a organizovaní do té míry, aby věnovali svůj volný čas tomu, aby se k sobě chovali nepříjemně a stresovali se navzájem, pokud ale budete chronicky psychosociálně vystresovaní, ohrozíte své zdraví. Takže jsme se v podstatě vyvinuli tak, abychom byli dost chytří na to, abychom onemocněli.“ - Robert Sapolsky

https://news.stanford.edu/news/2007/march7/sapolskysr-030707.html

Regulace kortizolu je do určité míry dána počtem glukokortikodiních receptorů. Ty slouží jako „tepelný systém“ při jeho přetížení dojde k restartu. Takže např. v situaci, kdy dojde k bezprostřednímu ohrožení života, vyletí nahoru a připraví tak tělo na extrémní psychickou a fyzickou zátěž.

Pokud je tato regulace nějakým způsobem narušená, postiženému jedinci se všechno odehrávající v jeho životě zdá stresující, takže se u něj snáze vyvine deprese či úzkostná porucha. Neboť, jak říká Sapolsky, být konstantně ve stresu je deprimující a zdraví škodlivé.

Lékař a emeritní profesor Michiganského institutu pro neurovědu, Juan F. Lopéz, se ve svém výzkumu zaměřuje na spojení mezi depresí, stresem, serotoninem a činností hypothalamu a hypofýzy.

Při zkoumání mozků sebevrahů zjistil, že ukazují extrémně vysoké hodnoty ACTH (hormonu stimulujícího růst kůry nadledvin a tím i produkci glukokortikoidů, zejména kortizolu) „je to až neuvěřitelné, jako kdyby tu látku ze sebe doslova pumpovali.“

Lópezova laboratoř se zaměřuje na souvislost mezi depresivními poruchami, osou HPA, serotoninem a stresem. Jedním z cílů laboratoře je pochopit, jaké konkrétní molekuly mozku a jaké konkrétní oblasti mozku jsou ovlivněny antidepresivy a chronickým nepředvídatelným stresem např. u hlodavců.

Kromě základních a předklinických studií se Lopezové laboratoř podílí také na klinických translačních studiích poruch nálad, včetně rozsáhlé multidisciplinární klinické studie, ve spolupráci s doktorkou Deliou Vazquezovou, vyšetřující těhotné ženy s rizikem deprese a účinek deprese na jejich děti.

Zkoumají osu HPA u matek a jejich dětí a také účinek, který může mít deprese matek vůči připoutání kojence k matce a na neuromotorický vývoj kojenců. Některé z předběžných údajů naznačují, že u žen ohrožených depresí se během těhotenství projevuje dysregulace jejich endokrinního „stresového systému“. Děti narozené ženám s rizikem deprese mají také nižší skóre APGAR bezprostředně po narození a je pravděpodobnější, že při narození budou vykazovat jemnou neuromotorickou dysfunkci a v pozdějším životě mohou mít depresivní sklony.

Tyto studie mohou pomoci rozšířit povědomí o psychobiologických abnormalitách, které mohou přispívat k depresivní poruše a jak může stres působit jako spouštěč depresivních epizod v oslabených jedincích a snad také pozvednou naše chápání molekulárního fungování mozku a jeho mechanismů a jak na něj působí antidepresiva. Takové znalosti pak pomohou vytvořit lepší strategie a medikace pro léčbu a prevenci náladových poruch.

Zdroje:

How stress affects your brain - Madhumita Murgia – https://www.youtube.com/watch?v=WuyPuH9ojCE

Andrew Solomon – The Noonday Demon : An Atlas of Depression

Kortizol – https://cs.wikipedia.org/wiki/Kortizol

HPA osa – https://en.wikipedia.org/wiki/Hypothalamic%E2%80%93pituitary%E2%80%93adrenal_axis

Juan F. Lopez – https://medicine.umich.edu/dept/mni/juan-f-l%C3%B3pez-md

Robert Sapolsky – https://news.stanford.edu/news/2007/march7/sapolskysr-030707.html

Your screen is 621px!
Not. Good. Enough.